Background

Ventilli Kapaklar

VENTİL NEDİR?

Değişen dünya şartlarında insan nüfusunun her geçen gün arttığı bir ortamda yaşam için gerekli en önemli alanların başında tarım sektörü gelmektedir.

İnsanlığın yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için tarım ürünlerine olan ihtiyacı karşısında bu ürünlerin yetişmesinde etkili olan sıvı kimyevi ve organik gübrelerin tüketicinin kullanımına sunulduğu en önemli araç olan plastik şişe ve bidonların içerisindeki organik ve kimyevi maddelerin oluşturduğu reaksiyonların neticesinde şişme, patlama gibi sonuçları ortadan kaldıran dışarıya hava atmasını sağlayıp sıvıyı dışarıya çıkarmayan ventilli kapakların üretimini 2006 yılından beri Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla üreten ilk firmadır. Ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücü oldukça yüksek ve kaliteli ürün portföyü ile müşteri memnuniyeti sağlamak en önemli önceliğimizdir.

Ambalaj Ventİllerİ

Aktif formülasyonlarla doldurulmuş kaplar uygun şekilde havalandırılmadığında, şişirilmiş veya çökmüş kaplar, yanlış hizalanmış paletler, bozulmuş etiketler ve sızıntılar gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kaplar depolandığında, taşındığında veya dağıtıldığında risk daha da büyür. Endüstriyel kimyasallar ve temizleyiciler, tarım ürünleri, ev kimyasalları ve temizleyicileri içeren kaplar uygun şekilde havalandırılmadığında hem kullanıcılara hem de çevreye oldukça zarar verebilir.

Metkap'ın ürettiği ventiller bu riskleri minimize eder:

 • Hava ve gaz moleküllerinin membrandan geçmesine izin verir.
 • Kap içindeki basıncı sürekli olarak eşitler.
 • Kaplar yüksek viskoziteli veya düşük yüzey gerilimli sıvılarla temas ettikten sonra bile hava akışını koruyarak şişkinlik veya çökme yapmaz, tehlikeli sıvıların sızmasını önler.
 • İrtİfa Değİşİmİ

  Taşıma sırasında irtifa değişiklikleri, ambalajın içi ve dışı arasında basınç farklılıklarına neden olur. Rakımın artması, kapta aşırı basınç yaratarak şişkinliğe yol açar. İrtifanın düşmesi düşük basınç yaratır ve çökmeye neden olur. Ani veya aşırı irtifa değişiklikleri bu deformasyonları hızlandırır.

  Sıvıların Dağıtımı

  Sıvıların dağıtılması, kap içinde düşük basınç oluşturur. Bu dengesizlik giderilmezse kap çökebilir.Kimyasalların nefes alması gerekir. Doğal varyasyonları değişen oranlarda fermantasyon ve gaz salınımına neden olan sıvı gübre ve böcek ilaçları gibi tarım kimyasalları kaplarının havalandırılması gerekir. Uygun havalandırma delikleri olmayan kaplar yükseklik veya sıcaklık değişikliklerine maruz kaldıklarında çökebilir, şişebilir veya sızabilir. Kapların üzerindeki etiketler bozulabilir ve sonuç olarak önemli güvenlik bilgileri potansiyel olarak okunmayacak hale gelebilir. Tüketiciler sızan kimyasallara maruz kalabilir. İmalatçılar ise verimlilik kaybı ve memnun olmayan müşteriler nedeniyle zor durumda kalabilir. Metkap'ın ürettiği ventiller, en yüksek konsantrasyonlu kimyasal formülasyonlar için bile bu riskleri en aza indirir.

  Neden Ventİl?

  Çünkü ventil, sıvı içeren kapların deforme olmasına, sızmasına veya patlamasına neden olacak basınç farklarını gidermenin güvenli bir yoludur.

  Üreticiler için bu tür kusurlar, depolamada üretkenliği ve verimliliği azaltabilir. Aynı zamanda, kusurlu mallar iade edildiğinde veya hiç satılamadığında marka imajına zarar verir.

  Tüm tedarik zinciri boyunca, sızıntılar son kullanıcılar için büyük riskler ve çevreye yönelik tehlikelerin yanı sıra maliyetli temizlik işlemlerine neden olur.

  Metkap'ın ürettiği ventiller tüm bu riskleri en aza indirir. Ventil sızıntı olasılığını en aza indirmek, kapların ve içeriklerinin bütünlüğünü korumak için basınçları güvenli bir şekilde ve sürekli olarak eşitler.

  Kap İçİ Gaz Salınımı veya Tüketİmİ

  Bazı aktif bileşenler, kap içinde gazları serbest bırakır. Bu gazlar kaçamazsa kap şişecek, sızacak ve hatta patlayacaktır. Diğer aktif bileşenler ise, kabın çökmesine neden olabilecek düşük basınç yaratarak oksijeni tüketir veya temizler.

  Sıcaklık Değİşİmİ

  Sıcaklık değişiklikleri veya farklı iklimlere maruz kalma da kapları deforme edebilir. Yükselen sıcaklıklar, kabın üst boşluğundaki gazı genişletir ve aşırı basınçlara ve şişkinliğe neden olabilecek reaktif kimyasalların ayrışmasını hızlandırır. Düşen sıcaklıklar, düşük basınçlara ve çökmeye neden olabilir. Ani veya aşırı sıcaklık değişiklikleri bu deformasyonları hızlandırır.

  Köpük Conta ve Kapsül Ventİller

  Standart Köpük Conta ve Kapsül Ventiller, ev kimyasallarından sıvı gübrelere, böcek ilaçlarına kadar çeşitli ürünlerin ambalajında güvenlik sağlar.

  Köpük Conta Ventİller

  En gelişmiş membran teknolojisi ile üretilen köpük conta ve kapsül ventiller kap deformasyonunu ve sızıntıları önler. Tehlikeli veya agresif kimyasalların, agro kimyasalların, endüstriyel temizleyicilerin veya ev kimyasallarının depolanması ve nakliyesi sırasında ambalajın bütünlüğünü korur. En agresif sıvılarla temastan sonra bile hava akışını sağlar. Havalandırma deliklerini bozan agresif, viskoz veya düşük yüzey gerilimli sıvıların nakliyesi ve kullanımı sırasında sızıntılara karşı direnç gösterir. Metkap'ın ürettiği Köpük Conta Ventiller sayesinde tehlikeli, yüksek viskoziteli veya düşük yüzey gerilimli formülasyonların güvenliğinden tüm tedarik zinciri boyunca daha emin olabilirsiniz.

  © 2018. All Rights Reserved

  with love by 7oroof.com